Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowa aukcja cennego drewna dębowego

18 stycznia odbędzie się XXVII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Organizatorem aukcji jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Nadleśnictwo Karczma Borowa wystawi do sprzedaży na aukcji około 50 m3 surowca dębowego.

W czasie aukcji na sprzedaż wystawione będzie ponad 1000 m3 drewna dębowego, w tym ok. 350 m3 jakości okleinowej.
Pozostała masa to drewno tartaczne. Surowiec będzie pochodzić z nadleśnictw Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa, i Sieraków.
Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu.

Krotoszyńska aukcja trwa tylko jeden dzień, lecz przygotowania do niej zaczynają się już rok wcześniej, na etapie szacunków brakarskich. Drzewa na gruncie wstępnie typują leśniczowie, kwalifikując je do poszczególnych kategorii. Wybrane wiosną sztuki, pozyskuje się znacznie później, zazwyczaj w październiku i listopadzie. Wtedy zaczyna się etap dokładnej oceny, w tym oceny technicznej ewentualnych wad drewna. Ze zrębu surowiec przywozi się na place, gdzie jest następnie wystawiany. Po ostatecznym, gładkim obcięciu plastra z czoła kłody, drewno układa się „pod sznurek", czyści, by wyeksponować rysunek słojów.

Na placach ekspozycyjnych trwają ostatnie przygotowania do aukcji. Wszystkie kłody przeznaczone do sprzedaży na tegorocznej aukcji leżą już na swoich miejscach, a brakarze jeszcze raz sprawdzają prawidłowość wymiarów i klasyfikacji surowca, aby mieć pewność, że w katalogach nie pojawią się żadne błędy. Wcześniej wszystkie sztuki zostały starannie ułożone, oczyszczone, a czoła odświeżono, aby klienci mogli ocenić barwę i usłojenie dębiny. Do każdej sztuki zapewniono swobodny dostęp, umożliwiający dokładne zapoznanie się z jakością techniczną oferowanego surowca.


Drewno grupuje się według specjalnych kategorii jakościowych w tzw. „losy". Termin „los" odnosi się zarówno do jednej kłody, jak i kilku, a nawet kilkunastu kłód charakteryzujących się zbliżonymi cechami. O wysokiej jakości surowca świadczy jego specyficzne właściwości - wyjątkowo równomierne i gęste usłojenie, nawet powyżej 12 słojów przyrostów rocznych na centymetrze oraz jednolita barwa. To najwyższej klasy materiał okleinowy, który może być wykorzystywany m.in. produkcji forniru.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie, zorganizowano 17 grudnia 1990 r.  Do sprzedaży zaoferowano wówczas 240 m3 surowca dębowego. Aukcję przeprowadziła CHZ PAGED, bez której zawarcie kontraktów eksportowych oraz ich zrealizowanie nie byłoby możliwe z uwagi na brak w owym czasie rozwiązań prawnych umożliwiających prowadzenie eksportu przez jednostki Lasów Państwowych, jak również brak doświadczenia w organizacji całego przedsięwzięcia. każdą następna aukcją była ona doskonalona. Po konsultacjach z kupcami z Niemiec ustalono, że począwszy od 1992 roku tradycyjnie organizuje się aukcje w każdy trzeci czwartek stycznia.